Ülikonna Istuvus – Mida Jälgida Ülikonna Ostmisel – Soovitused ja Nõuanded
Uue ülikonna soetamine võib nii mõnegi mehepoja pinget kruvida. Seda enam, kui tegemist võib olla tema jaoks elu esimese ülikonnaga. Selleks, et seda pinget pisutki leevendada, toon välja mõned näpunäited, kuidas valida endale võimalikult hästiistuv ülikond.
Pintsak
Pintsak ei tohiks olla liiga kitsas ega ka liiga lai. Liiga kitsa pintsaku ülemise nööbi kinni panemisel võib jääda kangas kiskuma. Liiga avara pintsaku puhul jääb mudel õlgadest rippuma ja vööosast lai. Ülikonda valides tasub jälgida konkreetse mudeli istuvust. Tavaliselt on kaubanduses saada erineva istuvusega mudeleid. Enamlevinud on slim ja regular ehk kitsas istuvus ja tavapärane istuvus. Slim sobib pigem saledamatele kehatüüpidele ja regular tugevamatele ning turskematele kehatüüpidele. On ka brände, kes pakuvad lisaks eelpool mainitutele ka täidlastele kehatüüpidele mõeldud ülikondi ja lisaks ka extra slim istuvusi.
Mõned brändid pakuvad ka võimalust tellida ülikond enda mõõtude järgi. Samuti on võimalik pöörduda rätsepa poole, kes valmistab ülikonna arvestades tellija täpseid kehamõõte, rühti ja soove. Loomulikult on viimane variant neist kõige kallim ja ajakulukam. Seega tasub mõõduülikonna või rätsepaülikonna soetamist varakult ette planeerida.
Mida jälgida pintsaku proovimisel?
Pintsaku õlajoon peaks jääma sirge, ilma lainete ja kortsudeta. Kui pintsak on õlgadest liiga kitsas, siis jäävad õlad ja triitsepsi osa varrukatest välja turritama.
Pintsakut soovitan proovida alati koos triiksärgiga. Ainult nii saate aru, kas varrukad on liiga pikad või liiga lühikesed ning kuidas istub pintsaku krae. Ülikonna varrukast peab särk umbes 1-2 cm välja paistma. T-särgiga ülikonnapintsakut provides võib tunduda, et varrukad on liiga lühikesed, aga tegelikult ei pruugi see nii üldse olla.
1 – sobiv varruka pikkus
2 – liiga pikad varrukad
3 – liiga lühikesed varrukad
Järgmine nüanss, mida tasuks tähele panna, on see, kuidas istub pintsaku krae ja reväär. Krae peaks istuma täpselt vastu särgikraed ja reväär peaks liibuma rinnale ning reväär ei tohiks istuda kehast eemal ega murduma rinnal. Kui krae jääb särgikraest eemale või vastupidi on liiga tugevalt krae vastu (tekitades kortse selja ülaosa keskel), siis tuleks proovida teist ülikonnamudelit.
Pintsaku varrukad peavad peeglist vaadates langema sirgelt ilma oluliste kortsude ja laineteta. Kui ennast peeglist külje pealt vaadata, siis ei tohiks olla varrukas “keerdus”, vaid samuti loomulikult langema.
Pintsaku pikkus on pigem moe- ja maitsekohane. Üldjuhul on kaasaegsed pintsakud üsna lühikese siluetiga. Seega soovitan erinevaid mudelid proovida ja leida endale sobiv. Kui poes paistab valik liiga kirju ja õige suuruse leidmine tundub keeruline, siis tasub küsida teenindajalt nõu või võtta proovikabiini erinevaid suurusi proovimiseks.
Püksid
Pükstega on tihti lugu nii, et näiteks, kui pintsaku suurus 50 istub nagu valatud, siis püksid võivad sobivad olla hoopis suuruses 52 või 48. Seega ei pea ostma ülikonna pintsakuga samas suuruses pükse, vaid neid, mis hästi istuvad. Istuvuse osas ei tohiks püksid olla liiga laiad ega ka liiga kitsad. Kuna tegemist on viigipükstega, siis peaksid püksid istuma nii, et viik pükstele sisse jääks. Kui sääred on liiga ümber, siis on viik pükstelt kadunud. Liiga avarate pükste korral jäävad püksid kotti ning rippuma.
NB! Ülikonnapüksid peavad jalas istuma ka ilma püksirihmata. Pükste pikkuse teada saamiseks soovitan ma pükse proovida alati koos kingadega. Kuigi tänapäeval kantakse ka üsna lühikesi viigipükse, soovitan ma esimeseks ülikonnaks pigem valida klassikaliselt “parajad” püksid. Selline pikkus lageb kingale ja jääb pisut kingade esiosas allääres lainesse, samas langevad püksisääred kingade tagant sirgelt.
Ülikonna disain ja istuvus
- Esimene ülikond võiks olla ühevärviline. Tumesinine, hall või must on hea valik. Ühevärviline ülikond on praktiline ning seda on võimalik hiljem kombineerida olemasoleva garderoobiga.
- Pintsaku mudel võiks olla üherealine ja kahenööbiline ning püksid ilma voldita. Kahenööbiline üherealine ülikond on väga levinud ja sobib praktiliselt igale kehatüübile.
- Kui pintsak on liiga lühike või pikk, siis uuri, kas sama suurust on ka lühemas või pikemas kasvus.
- Ideaalselt istuv ülikond peaks istuma võimalikult keha vastus, aga samas ei tohiks olla kusagilt liiga kitsas ega kiskuda.
- Kui Sa ei leia poest sobivalt istuvat ülikonda, siis vali võimalikult parim istuvus ja uuri võimalusi selle parajaks tegemise kohta juba poest. Kui pood seda teenust ei paku, siis leia rätsep, kes ülikonna sulle personaalselt lõpuni parajaks meisterdab. NB! Enne ostu konsulteeri rätsepaga.
- Jälgi ülikonna hooldusetiketti! Ülikonda pesumasinas tavaliselt ei pesta.
- Ära kunagi kanna oma teksadele mõeldud püksirihma ülikonnaga. Kui sul ei ole sobivat formaalset püksirihma, siis parem ära kanna rihma üldse.
- Samuti on oluline leida ülikonna juurde sobiv kingapaar, särk ja lisaks vajadusel kas lips, rinnarätt või mansetinööbid.
- Ülikonna kandmisel jätta pintsaku alumine nööp alati lahti.
Kahenööbiline üherealine pintsak
Foto: Peeter Rästa
Kokkuvõte
Kokkuvõtteks võib öelda, et sobiva ülikonna leidmine kaubandusest võib osutuda küllaltki aeganõudvaks tegevuseks. Seega on mõistlik varuda paar päeva poodlemiseks, küsida julgelt teenindajalt nõu ning võtta sõber/sõbranna endaga sellele retkele kaasa. Kui oled leidnud endale sobiva ülikonna, siis on mitmeid erinevaid võimalusi selle kandmiseks igapäevastes olukordades. Sellest aga juba lähemalt järgmistes blogipostitustes.