Särgi istuvus: Kuidas valida hästi istuv särk?
Sellel teemal on ilmselt kirjutatud juba tuhandeid artikleid. Sellegipoolest panen paar rida ka enda poolt paberile või siis õigemini veebi. Särk ja püksid on meeste garderoobis tavaliselt esikohal ja loodetavasti enamik mehi teab enda särgi mõõtu une pealt. Järgnevas tekstis annan mõned soovitused, mida minu arvates tasuks tähele panna.
Mida jälgida särgi proovimisel?
- Esiteks – särgi suurus. Tavaliselt märgitakse särgi suurus numbritega või tähega. Numbrid tähistavad kaela ümbermõõtu sentimeetrites ja tähed suurust vastavalt S, M, L jne. Tähed tulevad inglise keelsetest sõnadest nagu S – small (väike), M – medium (keskmine) ja L – large (suur) ja kui nendele tähtedele lisanduvad X-id, siis see markeerib omakorda, kus särk on ekstra väike või ekstra suur. Olgu mainitud, et XM suurust ei eksisteeri.
Kui poes särki valides enda krae mõõtu täpselt ei tea, siis võib müüjalt alati nõu küsida. Särki proovides peaks krae ja kaela vahele mugavalt mahtuma kaks sõrme. Sellisel juhul ei jää krae särgi ülemist nööpi kinni kandes liiga kitsaks ega ka liiga laiaks. See on eriti oluline lipsukandjatele.
- Teiseks – särgi istuvus. Üldjuhul pakutakse särke slim või regular istuvuses. On brände, kes lisavad kollektsiooni veel ekstra slim´i ja comfort istuvuse või mõne teise huvitava nimega istuvuse. Üldiselt kirjeldab särgi istuvus seda, kuidas toode võiks kliendi selga istuda: slim särk on kitsam ja regular särk tavapärase istuvusega. Seega võib arvata, et üks särk sobib pigem saledamatele ja teine särk ümaramatele kehatüüpidele või siis meestele, kes tahavad tunda ennast mugavalt ega soovi, et rõivad väga kehasse on. Lisaks kehatüübile oleneb istuvuse valik ka konkreetse kandja maitsest. NB! Erinevate brändide slim´id ja regular´id ei ole täpselt samade mõõtudega ning siin aitab ainult särgi selga proovimine. Aga vähemalt mingi suuna need lisaetiketid kliendile annavad.
- Kolmandaks – särgi otstarve. Särgi stiil võib olla kas formaalne või vabaaja stiil. Formaalsed särgid on üldjuhul klassikalisemad ning pigem ühevärvilised või peene mustri ja/või struktuuriga. Samuti on formaalsetel särkidel kõvemad kraed. Kõva krae hoiab vormi ning on ülikonnaga kandes korrektne.
Samas võib leida ägedaid vabaaja särke, mida võib suurepäraselt ülikonnaga kanda. Ühe soovituse siiski annaksin: mina soovitan ülikonnaga kanda siiski vaid pikavarrukalisi särke. Kui vaadata moepilti, siis pintsaku ja ülikonnaga annab väga edukalt kombineerida tavapäraselt kasuaalseid särke nagu näiteks teksasärk, linane särk, julgete prindimustritega särgid jm. Mina julgustan selles osas kindlasti eksperimenteerima.
Millele pöörata tähelepanu särki proovides?
Särgi krae mõõdust ja selle istuvusest ma juba kirjutasin. Lisan nüüd veel mõningaid soovitusi, mida särki ostes tähele panna:
- Särgi õlad. Õlgadest peaks olema särk paras. Liiga kitsas särgis on lihtsalt ebamugav ja sellest saab särki proovides kohe aru. Kui aga särgi õlad ripuvad, siis see ei ole korrektne ja kui pintsak selga panna, siis jääb kogu üleliigne kangas pintsaku alla kortsu.
- Varruka pikkus. Ilmselgelt oleme kõik erinevad, erinevad on ka meie kehade proportsioonid. Hästi istuva särgi varrukas peaks lõppema umbes seal, kus algab käelaba kõige laiem osa. Pintsakuga särki proovides peaks pintsaku varruka suust jääma särk umbes 1-2 sentimeetrit välja paistma. Liiga pika varruka mansett varjab kas liiga palju kätt või jääb käelabale “istuma” ja siis kogu see pikk varrukas trapeerub käel ning moodustab volte ja näeb välja nagu kangast oleks liiga palju.
Varruka suust paistab särgi mansett umbes 1-2 sentimeetrit. Foto: Peeter Rästa
- Varruka mansett. Mansett ei tohiks olla liiga kitsas ega ka liiga lai. Kui mansett on liiga avar, siis tekib analoogne olukord liiga pika varrukaga, kus käelaba kaob varrukasse ning seda ma ei soovita. Esiteks mõjub varrukas liiga pikana ning teiseks paistavad meeste käed tibatillukestena. Kui mansett on liiga tihedalt randme ümber, siis pintsakut kandes ei paista mansett varruka suust välja ja jääb mulje, nagu kannaks mees lühikeste varrukatega särki või liiga väikest särki. Õnneks on võimalik leida särke, mille maketil on kaks nööpi ja vastavalt sellele mansetti reguleerida.
- Särgi pikkus on veidi seotud trendidega ja viimasel ajal pakutakse ka pikemaid särke, mida kantakse pükste peal. Ülikonna juurde soovitaksin särki, mis ulatub umbes sinna, kus jalad kehas kokku saavad või pisut lühemat. Pikema särgi puhul jääb pükstesse liiga palju ülearust kangast, lühem särk seevastu ei püsi väga hästi püksis.
Erinevate pikkustega särgid. Foto: Peeter Rästa
Kokkuvõte
Julgen öelda, et särgi istuvus sõltub minu arvates lisaks kehatüübile ka kandja eelistustest ning maitsest. Siiski tasub tähelepanu pöörata detailidele, mis kokkuvõttes mõjutavad seda, kuidas kandja särgis välja näeb ning kas konkreetsest särgist saab tema lemmiksärk või jääb see järjekordse mõttetu ostuna riidekappi vedelema. Selleks, et raha oleks hästi kulutatud, soovitan ma proovikabiinis natuke rohkem aega veeta ning leida just see särk, mis hästi istub. Kui parima istuvuse leidmiseks jääb aega väheks, siis soovitan kindlasti müüjaga konsulteerida. Peaaegu alati oskab professionaalne klienditeenindaja kiiresti aidata ning poekülastus kujuneb kiireks ja efektiivseks.
Veebikaubamajast särki tellides on mitmeid variante. Kui juba sama brändi särgiga on kogemus olemas, siis on tellimine märksa lihtsam. Kui aga tegemist on brändiga, millega praktiline kogemus puudub, siis tasub kindlasti natuke rohkem uurida toote kirjeldust ja mõõdutabeleid ning vaadata, kuidas on organiseeritud tagastus. Alati on võimalik tellida kaks erinevat suurust ning hiljem üks tagasi saata. Sellisel juhul on järgmine kord juba lihtsam leida hästi istuv särk.
Lihtsat ja kiiret särgi valimist soovides,
Peeter