Meeste Püksid – Chinost Viigipüksteni, Mida Jälgida Pükste Valimisel
Meeste püksid jagunevad üldjuhul kaheks: pikad püksid ja lühikesed püksid. Tundub imelihtne! Vaatame nüüd pikki pükse lähemalt. Pikad püksid jagunevad omakorda formaalseteks püksteks ehk viigipüksteks ja informaalseteks püksteks ehk püksteks, millel ei ole viiki (nimetame neid edaspidi lihtsalt pikkadeks püksteks). Samuti lihtne. Jätame hetkeks formaalsed püksid ja lühikesed püksid kõrvale ning keskendume ilma viikideta pükstele.
Ilma viikideta püksid: chinod ja viie taskuga püksid
Üldjuhul jagunevad pikad püksid (need ilma viikideta) kaheks – chinodeks ja “viie taskuga” püksteks. Jutuks tuleb esimene välismaine sõna – chino. Kui nüüd lihtsustada, siis chinod on sarnased viigipükstele, aga neil ei ole tavaliselt viike ning püksid on enamasti valmistatud puuvillast või puuvilla segusest kangast. Viie taskuga püksid on aga pigem nagu teksapüksid. Neil on ees kaks taskut ja 1 münditasku ning taga kaks pealepandud taskut. Lisan mõlema püksipaari kohta pildi, siis saad veel paremini aru.
NB! Loomulikult on tihti ka chinodel viis või rohkem taskut ning on ka viie taskuga stiilis pükse, millel ei ole täpselt viis taskut. Pealegi kirjeldavad mõningad allikad chinode all peaaegu kõiki meeste pikki pükse, mis on valmistatud puuvillasest materjalist. Selles blogis liigitan mina chinod ja viie taskuga püksid eraldi gruppidesse. Arvan, et nii on lihtsam lugejal orienteeruda ja aru saada.
Chinod on üldjuhul „viisakamad“ ja võib öelda, et ka pisut moodsamad. Vähemalt hetkel on see nii. Chinosid on ülilihtne kombineerida nii formaalsemate kui ka vabaaja rõivastega. Seega minu soovitus on kindlasti soetada endale vähemalt 2 paari korralike chinosid.
Viie taskuga püksid on natuke igapäevasemad, mis ei tähenda, et nendega ei saaks samuti ägedaid komplekte moodustada. Komplektide moodustamisest kirjutan aga veidi hiljem.
Slim ja regular istuvus
Järgmine oluline aspekt pükste juures on nende istuvus. Tavaliselt pakuvad enamus rõivapoode vähemalt kahes istuvuses pükse. Nendeks on – kitsas (ehk slim) ja tavaline (ehk regular) istuvus. Need sõnad peaksid juba iseenesest tarbijale paljugi ära seletama.
Foto: Peeter Rästa
Kirjutan sellegipoolest natuke pikemalt need lahti: slim istuvus on kitsam nii reiest, säärest kui alläärest. Vööümbermõõt on tavaliselt sama nii regular kui slim istuvusel. Tavaliselt on slimid püksid üldjuhul ka madalama istuvusega. See tähendab, et püksid ei ulatu nabani, vaid istuvad korrektselt puusal (NB! See ei ole alati reegel). Olgu veel öeldud, et chino püksid kipuvad tavaliselt olema alt kitsamad.
Regular istuvusega püksid on puusast, reiest, põlvest ja alläärest avaramad. Iseäranis sobilikud meestele, kellele on tugevamad jalad.
Kargopüksid
On veel üks pükste tüüp, millest ma tahaksin siinkohal rohkem rääkida: nimelt kargopüksid. Nii nagu nimigi ütleb on need disainitud asjade kaasas kandmiseks ehk neil pükstel on rohkelt taskuid. Kaasaegsed kargopüksid ei ole enam nii avarad nagu need, mida mäletame 10+ aastat tagasi. Kaasaegsed püksid on palju kitsamad ja ka taskuid on vähem. Kangas on pigem ühevärviline või väga peene mustriga. Täiesti piisab, kui kargopükstel on kaks taskut küljepeal – ühesõnaga taskutega ei ole vaja üle pingutada.
Kaubanduses veel selliseid pükse väga palju saada ei ole. Väga loodan, et see muutub õige peatselt. Ka mina ise püüan seda tüüpi pükse kollektsiooni enam disainida. Loomulikult annan kohe teada, kui Montoni poodi peaks ägedad kargod jõudma. Pealegi, kui oled leidnud endale just need õiged kargod, siis võid neid isegi pintsakuga kanda. Lisan siia mõned pildid, millised on modernsed kargod, et sa mingil juhul ei läheks endale laigulisi „10-taskuga“ kargosid ostma. Ja pärast ei räägiks kõigile, et Peeter soovitas.
Meeste pükste suurused
Selleks, et endale õige suurus pükse soetada, räägin natuke, kuidas pükste suurusi poodides märgistatakse. Kasutusel on erinevad meetodid. Kõige tavalisemad on: S, M, L või tollimõõt nagu on näiteks teksadel: 32, 34, 36. Kui tollimõõt vastab suures plaanis värvli pikkusele tollides, siis S, M, L suuruse arvestamine on natuke keerulisem ja tasub proovida erinevaid suurusi, et leida endale sobiv istuvus. Mõned firmad pakuvad pükse ka numbrilises skaalas, mis võib paljudes veel rohkem segadust tekitada.
Väike spikker on selline: kui sa näiteks tead, et tavaliselt sobivad sulle 34 tollised teksad, siis 34 tollised püksid võiksid ka sobida. 34 tollise teksa suurusele vastab tavaliselt suurus L ja numbriskaala 50 püksid. Kui oled väiksem või suurem, siis tasub need numbrid aluseks võtta. Lisan siia ka pisikese tabeli, mis võib abiks olla. Rõhutan veel, et suurused ei ole kõik standardiseeritud ja mõne püksipaari suurus L võib olla hoopis erinev teistest L suuruses pükstest. Siinkohal peaksid vaatama ka etiketti, mis kirjeldab istuvust. Ilmselgelt on slim istuvusega püksid suuruses L kitsamad kui on püksid suuruses L, mille istuvuseks on märgitud regular. Seega proovikabiini soovitan minna vähemalt kahe erineva suurusnumbriga.
Loomulikult on abiks ka lihtsalt visuaalselt pükste vaatamine. Tihtipeale, kui püksid tunduvad liiga suured või väikesed, siis nii ka on. Ning lisaks kõigele sellele on mehi, kellele meeldivad avaramad riided ja on mehi, kes kannab kisamaid riideid – see on täielikult maitseküsimus.
Pükste pikkus
Pükste istuvuse juures on ka ülioluline pükste pikkus. Mina isiklikult ei suuda leida head õigustust väga pikkadele pükstele. Mulle tundub, et kui püksid on pikad, siis peaks neid saama üles keerata ja sellisel juhul peaksid püksid olema piisavalt kitsad, et see jääks ilus. Ja siis see peab mõjuma taotluslikult, mitte nii, et kilomeetri kaugusele on näha, et püksid on lihtsalt liiga pikad. Ka ei ole ma isiklikult liiga lühikeste pikkade pükste fänn (moepildis on see väga suur trend, lihtsalt mina isiklikult ei fänna selliseid pükse). Minu arvates on mõislik osta pisut pikemad püksid, mida saab üles keerata, või valida täpselt parajad säärepikkused.
Foto: Peeter Rästa
NB! Kui pükse proovid, siis pane kindlasti ka jalatsid jalga. Alles siis saad aru, milline pikkus on sulle õige.
Meeste pükste materjal
Oluline faktor pükste ostmisel on kindlasti materjal. Lisaks sellele, et püksid meeldivad puhtalt välimuse põhjal, soovitan ma ka kangast katsuda. Tänapäeval on eelistatud pükste kangad need, mis pisut venivad. Kui soovid materjali koostisesse süveneda, siis nende pükste kangale on lisatud 1-2% elastaani. Elastaan muudab kangad elastseks ja need püksid on kindlasti mugavamad. Meeles tasub pidada, et elastaani sisaldavad kangad ei talu hästi pesemist kuuma veega. Soovitan siinkohal enne pesemist vaadata hooldussildilt juhendit.
Foto: Peeter Rästa
Viigipüksid
Vaatame nüüd viigipükse. Viigiga formaalsed püksid on need, mida tavaliselt kantakse pintsaku ja särgiga. Ka viigipükstel on erinevad istuvused – tavaliselt kehtib siin sama loogika nagu viigita pükste puhul. Ehk slim istuvus on kitsam ja regular avaram. Kõige levinumad viigiga püksid on ilma voldita. Samas on võimalik leida endale ka ühe või enama voldiga viigipükse. Volt annab reieosale avarust ning on klassikaline formaalsete pükste detail. Olgu veel mainitud, et volt on ka moepildis hetkel väga aktuaalne. Aga selles blogis me hetkemoel praeguses etapis veel ei peatu.
Viigipükste ostmisel tollimõõdu või S, M, L suuruse teadmisest abi ei ole. Üldjuhul müüakse viigipükse numbrilises skaalas. Tollimõõt 34 vastab suurusnumbrile 50. Nii nagu mainitud, siis proovima tasub minna alati vähemalt kahte suurusega. Üks väga lihtne nipp oma pükste suurusnumbrit teada saada, on küsida seda müüjalt. Tavaliselt on rõivapoe müüjad piisavalt professionaalsed, et pakkuda kliendile välja õige suurus. Seega võta julgus kokku ja küsi nõu.
Pikkus peab viigipükstel olema paras. Kui leiad püksid, mis istuvad hästi, aga on liiga pikad, siis uuri poest, kas nad saavad neid lühemaks teha või on neil saadaval sama istuvusega lühemaid pükse. Kui püksid on liiga lühikesed, siis uuri pikemaks tegemise võimalusi või pikemate pükste kohta. Sa võid üllatuda, kui palju võimalusi tegelikult poed pakuvad.
Ka viigipükste kangas võib sisaldada elastaani. Mina soovitaksin seda kindlasti jälgida. Pisut venivad püksid on oluliselt mugavamad kanda.